Na konci srpna skončilo 26 exekutorských úřadů kvůli nedostatku zájemců o profesi soudního exekutora. Exekutorská komora ČR upozorňuje na neadekvátní ekonomické podmínky a legislativní komplikace.
Na konci srpna uzavřelo svou činnost 26 exekutorských úřadů v České republice. Informaci poskytla Exekutorská komora ČR (EK ČR), která jako hlavní důvod uvedla dlouhodobý nedostatek zájemců o výkon exekutorského povolání. Ani opakovaná výběrová řízení nedokázala obsadit volné pozice soudních exekutorů.
„Příčinou zrušení exekutorských úřadů není klesající počet exekucí, ale dlouhodobý nezájem vykonávat tuto profesi. Přitom se jedná o jednu z pěti kvalifikovaných právnických profesí, spolu s advokáty, notáři, soudci a státními zástupci,“ vysvětlil Jan Mlynarčík, prezident EK ČR. „Soudní exekutoři hrají klíčovou roli při zajištění vymahatelnosti práva,“ dodal.
Ke zrušení úřadů došlo na základě rozhodnutí ministra spravedlnosti, na podnět Exekutorské komory. Resort spravedlnosti rozhodnutí respektuje. „Jedná se o úřady, které se dlouhodobě nedaří obsadit, a Komora tento krok iniciovala,“ potvrdil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Agendu uzavřených úřadů převzaly v drtivé většině ostatní exekutorské úřady v regionech. Výjimkou zůstává například Náchodsko, kde v současné době nefunguje žádný exekutorský úřad.
Náročná profese s neadekvátním tarifem
Exekutorská komora označuje za hlavní příčinu nezájmu o profesi především ekonomické podmínky spojené s vymáháním pohledávek. Exekuční řízení je podle Komory komplikované, přetížené administrativou a často nevyhovuje věřitelům. Počty úspěšně dokončených exekucí klesají, a to i kvůli legislativnímu nastavení, které ztěžuje vymáhání pohledávek. Také exekuční tarif neodpovídá současným ekonomickým podmínkám, což přispívá k odlivu zájemců o tuto profesi.
V současnosti v České republice funguje 151 exekutorských úřadů. Podle EK ČR však hrozí, že v brzké době může zaniknout dalších dvacet.
Aktuální situace v oblasti exekucí ukazuje na zásadní problémy, které přesahují samotnou profesi soudních exekutorů. Nedostatečné ekonomické podmínky a komplikované legislativní prostředí dopadají nejen na věřitele, ale i na efektivní vymahatelnost práva jako celku. Snižující se počet exekutorských úřadů může vést k regionálním disproporcím ve vymahatelnosti práva a zvýšení zátěže pro zbývající úřady, což představuje další riziko pro hladký průběh exekucí.
Autor: Karolína Svobodová
Zdroj: ceska-justice.cz
Foto zdroj: Autor: Henta, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Reklama