Poradna Konkursních novin – nové oddlužení je tříleté, ale ne vždy
29.11.2024
Novela oddlužení, platná od 1. října, zkracuje dobu oddlužení z 5 na 3 roky a podmínky pro vstup do oddlužení i povinnosti dlužníka, což přináší řadu dotazů.
Jsme již v oddlužení prvním, druhým, třetím rokem a splácíme, jak máme, tj. kolem 30 %, znamená to, že naše oddlužení skončí po třech letech, nikoliv až po pěti? NE, novela se týká až oddlužení, která budou zahájena po její účinnosti (1. říjen 2024). To vyplývá z přechodných ustanovení této novely (jinak zákon č. 252/2024 Sb.), která stanoví, že v insolvenčních řízeních, která byla zahájena přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, se použije insolvenční zákon ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona (čili pětileté oddlužení).
Nové tříleté oddlužení je pro mě jako zájemce o něj v současné době výhodnější než před prvním říjnem, protože je o dva roky kratší. Je to tak? ANO, ale … ne vždy. Skutečně můžeš být v oddlužení splátkovým kalendářem (se zpeněžením majetkové podstaty) kratší dobu, ale nemusí to tak být vždy a za každé situace. Předpoklady pro osvobození od dluhů jsou nově splněny, jestliže:
- dlužník splatil nezajištěným věřitelům jejich pohledávky v plné výši (shodně jako právní úprava účinná do 30. 9. 2024), nebo
- po dobu 3 let od schválení oddlužení nebylo dlužníku oddlužení zrušeno a plnil-li dlužník po tuto dobu všechny podstatné povinnosti; přičemž se má za to, že tyto povinnosti plnil, jestliže dosáhl předpokládané míry uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů určené insolvenčním soudem v rozhodnutí o schválení oddlužení (tato nová domněnka nahrazuje předchozí domněnku plnění alespoň 30 %).
Ve smyslu novelizovaného ust. § 406 IZ soud v rozhodnutí, jímž schvaluje oddlužení určí (1) předpokládanou míru uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů s ohledem na schopnosti, možnosti a majetkové poměry dlužníka a (2) průměrnou výši měsíční splátky nutnou pro dosažení této míry. Při stanovení předpokládané míry uspokojení, jako klíčového parametru nového konceptu oddlužení, bude soud vycházet především ze zprávy pro oddlužení, kterou vyhotovuje insolvenční správce. Ve smyslu novelizovaného ust. 398a IZ se insolvenční správce zaměří především na zhodnocení předpokládaného plnění věřitelům a připojí rovněž propočet předpokládaného uspokojení věřitelů určeného s ohledem na schopnosti, možnosti a majetkové poměry dlužníka.
Vlastní vyhodnocení schopností, možností a majetkových poměrů dlužníka tedy leží na bedrech insolvenčního správce, který čerpá informace z návrhu na povolení oddlužení, z jeho příloh, dalších podkladů, které si vyžádá a ze svého vlastního šetření. Ministerstvo spravedlnosti připravilo pro tyto účely tzv. informační nástroj, který bude pomůckou pro hodnocení schopností a možností dlužníka vykonávat výdělečnou činnost[1].
Informační nástroj MSp
Data obsažená v nástroji představují výstup z informačního systému o průměrném výdělku, přičemž hlavním sledovaným ukazatelem je hrubý měsíční příjem fyzických osob v ČR. Na základě vyhodnocení příjmového potenciálu bude každému dlužníku určen tzv. osobní cíl, kterým je očekávaná míra uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů a z ní vycházející průměrná výše měsíční splátky.
Při hodnocení potenciálu dlužníka se bude zkoumat strana nabídková – jakou výdělečnou činnost může dlužník nabídnout trhu a strana poptávková – co trh aktuálně žádá. Výše dosavadních příjmů se bude poměřovat s odhadem výše budoucích příjmů při plném využití individuálního příjmového potenciálu. Nástroj umožňuje v rámci kritérií vybrat z nadefinovaných skupin: (1) pohlaví, (2) věk, (3) vzdělání, (4) obor činnosti, (5) region a (6) úvazek.
Je tu však i odvrácená stránka novely, která balancuje zvýhodněné postavení dlužníků určitým nástrojem, určeným pro věřitele. Jedná se o možnost tzv. sankčního prodloužení oddlužení pro dlužníky, kteří nebudou plnit své povinnosti (ust. § 412b odst. 6 IZ). Soud může tříleté oddlužení prodloužit až na čtyři a půl roku (pokud dlužník nevykonává přiměřenou výdělečnou činnost a neplatí věřitelům podle stanoveného osobního cíle).
Osobně jsem toho právního názoru, že z pohledu dlužníků, kteří budou plnit své povinnosti, nebyla nikdy lepší doba pro oddlužení, než je dnes.
Autor: JUDr. Adam Sigmund, advokát a insolvenční správce se zvláštním povolením ŽIŽLAVSKÝ, advokátní kancelář s.r.o.
Reklama