Chybí řemeslníci, což zvyšuje ceny v Česku a prodlužuje čekání na služby. Podle průzkumu 87 % lidí tuto situaci považuje za problém. Jaké mají perspektivy řemeslné obory?
V České republice se potýkáme s citelným nedostatkem řemeslníků, což potvrdilo až 87 % dotázaných ve výzkumu agentury Ipsos, který si nechala zpracovat skupina GasNet, největší distributor plynu v zemi. Tento stav se projevuje nejen ve zvýšených cenách služeb, ale především na prodlužujících se čekacích lhůtách. Až čtvrtina lidí, kteří si objednali služby plynaře, čekala na jeho příchod déle než měsíc.
Nejvýrazněji se čekací lhůty prodlužují v oblasti truhlářství, kde na zahájení prací čekalo 42 % respondentů déle než měsíc. Další řemeslníci, jako zedníci a malíři, jsou na tom o něco lépe, přesto si více než třicet procent dotázaných muselo na jejich služby počkat nadměrně dlouho.
Na rozdíl od standardních řemeslných služeb však pohotovostní služby, jako jsou zámečníci, dokázaly reagovat mnohem rychleji. Čtyřicet procent respondentů uvedlo, že čekali na zámečníka méně než jeden den.
Perspektivy řemeslných oborů a postoj veřejnosti
Průzkum rovněž ukazuje, že 89 % Čechů nevěří, že by měli řemeslníci potíže se zaměstnáním, a 88 % se domnívá, že řemesla mají finančně perspektivní budoucnost. Téměř dvě třetiny respondentů (70 %) se domnívají, že řemeslné obory budou perspektivnější než kancelářské práce, které mohou být snadněji nahrazeny umělou inteligencí.
„Změna pohledu veřejnosti na technické obory je znát. Dnešní mladí lidé by zvažovali studium řemeslných oborů, což odráží i zvýšený zájem i o plynárenská učiliště,“ dodává Helena Steinerová, manažerka náboru a rozvoje zaměstnanců skupiny GasNet.
I přesto, že se situace pomalu zlepšuje, analýzy varují před dalším prohlubováním nedostatku řemeslníků. Podle prognóz společnosti Boston Consulting Group by mohlo do roku 2030 českému trhu práce chybět až 53 tisíc řemeslníků a kvalifikovaných pracovníků. Tato výzva bude vyžadovat systematická opatření a podporu řemeslného vzdělávání, aby se zajistila udržitelnost a prosperita v oblastech klíčových pro budoucnost české ekonomiky.
Autor: Karolína Svobodová
Zdroj: feedit.cz
Foto: pixabay.com
Reklama