Ministerstvu spravedlnosti a justici hrozí kolaps kvůli nedostatku znalců podle nového zákona
24.09.2024
Česká justice čelí krizi kvůli nedostatku soudních znalců, způsobenému novým zákonem vyžadujícím přezkoušení. Pouze malá část expertů si požádala o novou licenci, což hrozí kolapsem soudního systému. Vláda se snaží situaci stabilizovat novelou.
Nejen peníze na zapisovatelky, ale také znalci chybí české justici. A právě kvůli nedostatku soudních znalců hrozí opět kolaps justice.
Jak je to možné? Je to prosté: na vině je znění nového zákona, který předepisuje těmto soudním expertům nechat se do konce příštího roku přezkoušet. To ale dosud navzdory krátící se lhůtě absolvovalo jen minimum znalců. Přesněji, během první poloviny této pětileté lhůty (povinnost začala platit v roce 2020 – pozn. red.) si totiž o novou licenci požádalo jen tři stovky z téměř 6000 soudních expertů, přičemž naprostá většina z nich nové podmínky prostě a jednoduše odmítla.
Ale bez jejich posudků se soudci ve stále větším procentu kauz, které jsou stále složitější a sofistikovanější, při svém rozhodování prostě a zkrátka neobejdou. Kvůli kritické situaci už dokonce vláda Pětikoalice poslala do poslanecké sněmovny novelu, která tuto lhůtu pro přezkoušení ruší. „Došlo by k situaci, že by znalců bylo podstatně méně. My znalecké odvětví chceme stabilizovat, proto jsme zrušili to takzvané přelicencování,“ sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
Jak uvedla před časem ČTK, chce s expertízami pro soudní rozhodování kvůli špatným podmínkám v novém zákoně skončit mimo jiné také jediný tuzemský akreditovaný znalec na stabilitu svahů a geomorfologii Jan Blahůt. „Jelikož je to moje vedlejší činnost, tak mou motivací není absolvovat znovu nějaké zkoušky a byrokracii,“ uvedl Blahút s tím, že jak zároveň dodal, pokud by došlo k přijetí novely odkládající povinnost těchto nových přezkumů, by ale v činnosti soudního znalce pokračoval dál.
Připomeňme, že soudních znalců ubývá dlouhodobě, od roku 2014 se jejich počet snížil o skoro o polovinu. Přitom i za této situace přikázal v roce 2020 náš právní řád všem soudním expertům absolvovat odbornou zkoušku ze znalosti zákona s tím, že kdo ji nepodstoupí a nesplní i další podmínky, jako znalec skončí.
Jak ale upozornil předseda Komory soudních znalců Vladimír Vácha, i tyto vládou navržené úpravy jsou ještě stále nedostačující. „Mimo jiné by z více důvodů bylo vhodné zrušit on-line vedení a zapisování znaleckých posudků a zavést pouze periodickou kontrolu znaleckých deníků tak, jako tomu bylo dříve,“ sdělil Vácha. Jak známo, tuto elektronickou kontrolu, jakýsi centrální dohled nad znalci i přísnější sankce zaváděl před čtyřmi roky resort justice proto, aby se soudy na razítko na posudcích mohly skutečně spolehnout.
Autor: Petr Blahuš
Foto: Petr Blahuš, se souhlasem autora
Reklama