Jak v Česku snadno obelhat věřitele
27.08.2024
Mnozí dlužníci dokážou peníze umně „odklonit“ od svých věřitelů do vlastní kapsy. Že ne? Více v článku.
Dlužníci „odklánějí“ peníze přes cizinu
V současnosti mezi českými dlužníky „frčí“ nový trik: peníze si nechávají posílat na účty, na které jsou exekutoři krátcí.
Například u banky Revolut, která má jen u nás 700000 klientů (oblíbená je i mezi cestovateli – pozn. red.). Podle prezidenta Exekutorské komory České republiky Mgr. Jana Mlynarčíka je problém v tom, že ačkoliv má Revolut u nás bankovní licenci, je velmi složité dohledat skutečné majitele účtů, a zabavovat peníze na těchto účtech je pak už kvůli tomu prakticky nemožné. Podle Mgr. Mlynarčíka by to chtělo vyřešit změnou příslušného zákona.
Připomeňme, že podle dosavadních právních předpisů si účet u banky Revolut nyní může založit každý člověk. Tím také získá platební kartu, kterou lze běžně platit a odkudkoli lze na svůj účet také převádět peníze, tedy třeba váš „šedý“ zaměstnavatel vám na účet u Revolutu může posílat mzdu někam na pláže v Thajsku nebo na Filipínách. Banka ale přitom nemá v Česku žádnou svou kamennou pobočku a sídlí až v pobaltské Litvě. Přesto má tato společnost u nás kvůli pravidlům o společném trhu Evropské unie svou bankovní licenci a její vklady jsou pojištěné stejně jako u ostatních bank v České republice. Jenže to, že eventuální dlužník nemá své peníze de facto i de iure v České republice, způsobuje podle hlavy českých exekutorů Mgr. Mlynarčíka problémy při postihování tohoto jeho účtu.
Exekutoři proto chtějí, aby Revolut banka poskytovala data exekutorům stejně, jako to dělají ostatní banky v České republice. Jinak se podle Mlynarčíka jedná o nekalou konkurenci a pomáhání těm, kteří nechtějí platit své dluhy. Vše by podle Exekutorské komory šlo snadno vyřešit změnou zákona.
Sama Revolut banka tvrdí, že v tuzemsku 700000 klientů (hodně mezi cestovateli, pro které je výhodné, že za výběr peněz v exotických krajinách neplatí žádné poplatky, jako u většiny tuzemských bank – pozn. red.) ale jakékoli možné pochybení proto zákonům vylučuje. „Pokud zjistíme nebo máme podezření na něco nezákonného, tak proti lidem, kteří používají účty k podvodným účelům, velmi přísně postupujeme,“ sdělila již před časem pro CNN Prima mluvčí Revolutu pro Českou republiku Ingrida Daunoravičienė. Zároveň dodala, že případné exekuce na účty u ní vedené mohou probíhat jen přes litevské exekutory anebo tamní vyšetřovatele. Což potvrdil také mluvčí České národní banky Jaroslav Krejčí: „Česká národní banka má vůči této zahraniční bance velmi omezené dohledové pravomoci,“ uvedl Krejčí.
Nedosti na to: na Revolut jako pro ně nepříjemnou konkurenci si stěžují také některé další tuzemské banky. „V situacích, kdy jsme kvůli kyberbezpečnostním rizikům potřebovali obrátit se na společnost Revolut, tak komunikace z její strany byla velmi pasivní a součinnost minimální,“ uvedl pro CNN Prima mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.
Naopak Policie České republiky na fungování a působení banky Revolut v Česku nevidí nic špatného. „Spolupráci považujeme za standardní a na stejné úrovni jako s jakoukoliv jinou bankou. Tím, že se jedná o zahraniční subjekt, je ale postup odlišný a pro nás více administrativně náročný,“ sdělil mluvčí Policejního prezidia plk. PhDr. Ondřej Moravčík.
Autor: Petr Blahuš
Zdroj foto: Pexels.com
Reklama